Od momentu, w którym Polska stała się państwem członkowskim UE, minęło prawie 20 lat. Od tego czasu bardzo dużo się pozmieniało – przede wszystkim na plus w życiu osób, które nie bały się wyjechać do pracy za granicę. Bardzo modnym kierunkiem wyjazdów w celach zarobkowych, poza Anglią i Niemcami, stała się również Irlandia. Jak się okazuje – po wejściu Brexitu w życie, kierunek ten zaczął budzić jeszcze większe zainteresowanie. W czołówce zawodów, które cieszą się największą popularnością, znalazła się m.in. opiekunka do opieki nad starszą osobą. Jak wyglądają realia takiej pracy? Jakie kwalifikacje należy posiadać, aby taką pracę zdobyć? Podpowiadamy w poniższym artykule!

W dzisiejszych czasach, opieka nad osobami starszymi nabiera coraz większego znaczenia. Szczególnie w Irlandii, gdzie społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie, zagadnienie to staje się kluczowym wyzwaniem.

Opiekun osób starszych w Irlandii – praca

W dzisiejszych czasach, opieka nad osobami starszymi nabiera coraz większego znaczenia. Szczególnie w Irlandii, gdzie społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie, zagadnienie to staje się kluczowym wyzwaniem.

Choć praca ta nie należy do najłatwiejszych – należy przyznać, że ze względu na atrakcyjne warunki zatrudnienia cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem wśród naszych rodaków, którzy chcą spróbować swych sił za granicą. Na szczęście dla nich – nie brak również i wielu atrakcyjnych ofert pracy. Aplikując na taką posadę, można również uzyskać wiele informacji na temat ewentualnego podopiecznego. W opisach tych zawarte są bowiem wszelkie dane na temat wieku, płci, miasta, w którym osoba ta mieszka, a nawet i stopnia niepełnosprawności, na jaki osoba ta cierpi. Z punktu widzenia osoby, która aplikuje na tę posadę, jest to niezwykle ważne. Dobranie odpowiednich dla siebie paramentów sprawi bowiem, że praca ta może stać się przyjemniejsza – zarówno dla opiekuna, jak i osoby starszej. A jak wygląda taka praca?

Opiekun osób starszych w Irlandii

Opiekun osoby starszej – zakres obowiązków

Wokół tego stanowiska pojawiła się na przestrzeni wiele sprzecznych opinii, które bardzo często mają na celu zniechęcenie chętnych przed wyjazdem do takiej pracy. Jak się jednak okazuje w rzeczywistości praca ta, wcale nie jest taka trudna! W przeciwieństwie do innych zawodów odbywa się ona wedle stałego harmonogramu oraz w miejscu ciepłym i nienarażonym na działanie czynników atmosferycznych. Opiekun przychodzi bowiem do domu osoby starszej, gdzie na miejscu pomaga jej w wykonywaniu codziennych czynności. Mowa tu m.in. o myciu, ubieraniu, jedzeniu posiłków, pomocy w przyjmowaniu leków itp. Osoby opiekujące się osobami starszymi zajmują się również szeregiem czynności, które związane są z prowadzeniem domu. Mowa tu m.in. o robieniu zakupów, gotowaniu, sprzątaniu itp. W bardzo wielu przypadkach rola opiekuna nie ogranicza się jedynie do wykonywania obowiązków. Wiele osób starszych ma w ciągu dnia szansę przebywać jedynie w towarzystwie osób, które się nimi opiekują. Dlatego nic dziwnego, że między nimi rodzą się też przyjaźnie.

Opiekun osoby starszej w Irlandii – potrzebne kwalifikacje

Praca jako opiekunka osoby starszej nie wymaga dopełnienia wielu formalności. Aby aplikować na tą posadę, nie trzeba również posiadać żadnego doświadczenia zawodowego. Wystarczą jedynie dobre chęci oraz wcześniejszy kontakt z osobami wymagającymi opieki – na przykład członkami własnej rodziny. Pomaga to bowiem zrozumieć, na czym polega wykonywana praca. W niektórych przypadkach rodziny osób starszych wymagają jednak nieco bardziej solidnego doświadczenia. Zwłaszcza jeżeli osoba starsza wymaga pomocy przy czynnościach pielęgnacyjnych lub ma bardzo poważne problemy zdrowotne. Na oferty pracy opiekuna do osób starszych bardzo często zgłaszają się również osoby z wykształceniem medycznym lub pielęgniarskim. Posiadana przez nich wiedza przekłada się na większe zarobki, jakie otrzymują. Podobnie, jak i w przypadku znajomości języka angielskiego – osoby umiejące się nim posługiwać na poziomie komunikatywnym, będą otrzymywać większe pensje. Warto również posiadać aktualne prawo jazdy. Może ono bowiem stanowić warunek konieczny do przyznania posady u niektórych rodzin.

Zarobki opiekuna osoby starszej w Irlandii

Tak jak wspomniano już w poprzednim akapicie – im więcej doświadczenia w opiece nad starszymi ludźmi posiadamy, tym na większe zarobki możemy liczyć. Analogicznie więcej zarabiać będą również ci, którzy językiem angielskim władają tak biegle, jak i naszym polskim. Mowa tu przede wszystkim o kwotach pomiędzy 1 600 a 2 500 euro brutto miesięcznie. Warto jednak wspomnieć, że są to jedynie stawki podstawowe. Dodatkowe płace przysługują opiekunom m.in. w trakcie pracy w święta lub za wykonane nadgodziny.

Jeżeli zainteresowała Cię praca jako opiekun osób starszych w Irlandii – koniecznie sprawdź naszą ofertę pracy w zakładce „Oferta

Opieka nad osobami starszymi w Irlandii stanowi ważne wyzwanie, na które rząd oraz społeczeństwo skupiają swoje działania. System opieki zdrowotnej, inicjatywy społeczne oraz rola rodziny mają istotny wpływ na jakość życia seniorów. W miarę jak społeczeństwo nadal się starzeje, kontynuacja działań w kierunku poprawy opieki nad osobami starszymi będzie kluczowa dla zapewnienia im godnej i pełnej życia starości. Zrozumienie kompleksowego kontekstu opieki nad osobami starszymi w Irlandii oraz dostarczenie wysokiej jakości informacji jest kluczowe dla skutecznej poprawy sytuacji seniorów. Wspólnymi wysiłkami można przyczynić się do zapewnienia godnego życia w późnych latach oraz zwiększenia świadomości na temat tego ważnego zagadnienia.