Praca jako opiekunka osoby starszej jest bardzo satysfakcjonująca, ponieważ swoim zaangażowaniem i wsparciem, czyni się życie starszej osoby lepszym. Zajmowanie się drugim człowiekiem wymaga posiadania pewnych predyspozycji i odpowiednich cech charakteru. Osoby starsze oprócz pomocy w wykonywaniu fizycznych czynności, potrzebują też wsparcia psychicznego. Empatia, wyrozumiałość i cierpliwość to nieodzowne cechy dobrego opiekuna.  Jest to praca wymagająca i odpowiedzialna, ale jednocześnie daje ona opiekunowi duże poczucie spełnienia. Jak właściwie wygląda praca opiekunki osób starszych i co należy do jej zadań?

praca dla opiekunek osób starszych w irlandii - jak wygląda?

Jakie są główne zadania opiekunki?

Opieka nad osobą starszą to praca wymagająca i bardzo odpowiedzialna. Oczywiście wiele zależy od stanu zdrowia podopiecznego, jednak większość zadań się powtarza i należy do pewnego ogólnego schematu. Najważniejsze obowiązki to między innymi: 

  • Dbanie o higienę osobistą. Tutaj sporo zależy od tego, w jakim stanie jest senior. Jeśli jego stan nie pozwala mu na wstawanie i poruszanie się, opiekunka musi go umyć, wykonać wszystkie czynności higieniczne oraz ubrać w łóżku. Do obowiązków zalicza się również pomoc we wszelkich czynnościach fizjologicznych. Jeśli podopieczny jest jeszcze dość samodzielny, pomoc ogranicza się wówczas do asystowania podczas kąpieli i ubierania się, jednak większą część zadania wykonuje sam podopieczny. 
  • Przygotowywanie posiłków. Opiekunka odpowiedzialna jest za przygotowywanie śniadań, obiadów, kolacji oraz innych posiłków, jeśli jest taka potrzeba. Często zdarza się, że senior posiada przepisaną dietę. Należy jej przestrzegać i podawać posiłki zgodne z wytycznymi. Ważne jest również odpowiednie komponowanie diety. Musi być ona zdrowa i bogata w witaminy oraz składniki mineralne. Dodatkowo opiekunka musi dopilnować, aby senior spożył odpowiednią ilość kalorii i przyjął odpowiednią ilość płynów. 
  • Robienie zakupów. Zaopatrzenie seniora we wszystkie leki, produkty potrzebne do przygotowania posiłków, środki czystości oraz środki higieny osobistej. 
  • Obowiązki domowe. Do nich zaliczyć można takie czynności jak pranie i prasowanie odzieży, odkurzanie, mycie podłóg, sprzątanie toalety i łazienki, wynoszenie śmieci, mycie naczyń, a także opieka nad zwierzęciem (karmienie, wyprowadzanie).
  • Załatwianie spraw na poczcie lub w urzędzie. Jeśli stan zdrowia seniora jest na tyle dobry, że może on sam załatwić swoje sprawy, wtedy wystarczy, że opiekunka zawiezie go w dane miejsce lub będzie mu asystować w czynności. Jeśli jednak nie jest on w stanie się poruszać, trzeba załatwić te sprawy w jego imieniu. 
  • Wizyty lekarskie. Dotyczy to zarówno zawożenia seniora do lekarza, jak i pamiętania o terminach i umawiania nowych wizyt.
  • Pomoc w poruszaniu się po domu. Czasami stan seniora będzie wymagał stałej pomocy i wsparcia w poruszaniu się po domu. 
  • Dbanie o dobre samopoczucie. Opiekunka musi dbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także o psychiczne. Ważne jest, aby spędzać czas z osobą starszą, rozmawiać, wysłuchać jego problemów, zapewnić miły czas i rozrywkę.

Zakres obowiązków opiekuna przedstawiony powyżej może różnić się, w zależności od sytuacji danego podopiecznego, a więc jego kondycji oraz tego, czy poza głównym opiekunem, ktoś jeszcze pomaga seniorowi. Część z powyższych obowiązków niekiedy wykonuje rodzina podopiecznego lub dodatkowi opiekunowie/pielęgniarki, którzy odwiedzają podopiecznego. 

Jak dostać pracę jako opiekunka osób starszych?

Praca jako opiekunka osoby starszej w Irlandii to z pewnością ciekawe doświadczenie, ze względu na poznanie nowej kultury i możliwość zobaczenia przepięknych, zielonych krajobrazów. Nie bez przyczyny Irlandia nazywana jest “zieloną wyspą”. A jak dostać pracę jako opiekunka? Obecnie na rynku istnieje wiele agencji opiekunek osób starszych, które rekrutują osoby na to stanowisko. Takie instytucje proponują gotowe oferty, na które można zaaplikować. 

Pracę dla opiekunek osób starszych obecnie nietrudno znaleźć. Jest to zajęcie, które potrzebne będzie cały czas, ponieważ ludzie stale się starzeją i często ich stan nie pozwala im na samodzielne życie. Choć jest to praca ciężka, to jednak wiele osób się na nią decyduje. Być może wynika to z wysokich zarobków, lub satysfakcji odczuwanej podczas pracy. Opiekunka osób starszych tego może się z pewnością spodziewać.