Praca jako opiekunka osób starszych poza granicami Polski cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić, gdyż takie zajęcie to nie tylko satysfakcja z wykonywanego zajęcia, podnoszenie swoich kwalifikacji czy możliwość poznania innego kraju i kultury, ale też szansa na zarobienie całkiem przyzwoitych pieniędzy. Dlatego też spora część kobiet decyduje się na taki wyjazd. Jednak aby podjęta decyzja była w pełni opłacalna i satysfakcjonująca, to trzeba maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Praca tylko z umową


Jednym z najważniejszych sposobów zadbania o swoje bezpieczeństwo w pracy za granicą jako opiekunka osób starszych jest podpisanie odpowiedniej umowy. W tym przypadku nie może być mowy o jakichkolwiek kompromisach. I to z kilku powodów. Po pierwsze praca bez umowy – i to zarówno w Niemczech, jak i w innych europejskich krajach – jest przestępstwem, za które grozi wysoka kara i usunięcie z terenu danego kraju. Po za tym praca bez umowy to brak składek, brak odprowadzania podatków i często brak ubezpieczenia. A to oczywiście nie wszystko. Pamiętajmy, iż tylko umowa jest dowodem na ustalenia dotyczące obowiązków czy zadań w nowym miejscu pracy. To właśnie umowa określa warunki zatrudnienia i wynagrodzenia, które powinny być przestrzegane z obu stron. Zawarcie umowy gwarantuje bezpieczeństwo pracy, a w razie braku jej przestrzegania umożliwia dochodzenie swoich praw na drodze sądowej. I jedna rzecz, o której powinna pamiętać każda opiekunka – przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy należy ją przeczytać bardzo dokładnie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości poprosić rekrutera o dodatkowe wyjaśnienia.

Ubezpieczenie


Kolejnym gwarantem bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy jako opiekunka osób starszych za granicą jest zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie. Wypadek może zdarzyć się wszędzie – na przykład podczas podróży, wykonywania obowiązków lub dnia wolnego. A konsekwencje mogą być nie tylko bardzo nieprzyjemne, ale także dosyć kosztowne. Dlatego też warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Tutaj trzeba wspomnieć nie tylko o ubezpieczeniu zdrowotnym, ale też wypadkowym czy od nieszczęśliwych wypadków. Jednocześnie warto pamiętać o tym, iż wiele agencji opiekunek osób starszych zapewnia takie ubezpieczenie w ramach umowy lub pomaga w załatwieniu wszelkich formalności.

Sprawdzona agencja pracy


Innym ważnym gwarantem bezpieczeństwa podczas pracy za granicą w charakterze opiekunki jest wyjazd z doświadczoną, sprawdzoną i uznaną agencją opiekunek osób starszych. Takich podmiotów funkcjonujących na rynku pracy jest bardzo dużo, ale to nie oznacza, iż wszystkie są tak samo wiarygodne i rzetelne. Dlatego też szukając przyszłego pracodawcy warto kierować się doświadczeniem danej agencji (ile lat funkcjonuje na rynku), opiniami innych opiekunek na jej temat, referencjami, posiadanymi przez nią dokumentami, zezwoleniami i certyfikatami. Informacji na temat danej agencji można szukać zarówno wśród znajomych opiekunek, jak i na różnego rodzaju forach internetowych. Warto też umówić się na rozmowę z przedstawicielem agencji, aby porozmawiać, rozwiać ewentualne wątpliwości i osobiście przekonać się, czy dana agencja jest warta zaufania. Jednocześnie warto tez sprawdzić, co dana agencja oferuje w ramach zatrudnienia – na przykład ubezpieczenie, darmowy transport, opiekę koordynatora czy pomoc na każdym etapie rekrutacji i zatrudnienia. To wszystko ma ogromne znaczenie w późniejszej pracy.

Co jeszcze jest istotne w kontekście bezpieczeństwa pracy jako opiekunka osób starszych poza granicami kraju? W tym przypadku niewątpliwie warto postawić na znajomość – przynajmniej podstawową – języka obcego. Taka umiejętność nie tylko umożliwi sprawną komunikację z podopiecznym, ale także pozwoli na swobodne funkcjonowanie w nowym otoczeniu. Dodatkowo niezwykle ważne jest poznanie samego miejsca pracy, jak i swojego podopiecznego (jego chorób, charakteru czy potrzeb). Warto też zapoznać się z miastem, w którym spędzi się kolejne tygodnie lub miesiące. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w optymizm, uśmiech i wiarę w powodzenie. W takiej sytuacji na pewno wszystko się uda.