Zjawisko starzenia się społeczeństwa w Europie postępuje – rośnie średnia długość życia, spada wskaźnik narodzin. Nie brakuje zatem atrakcyjnych ofert dla opiekunek seniora. Planujesz pracę w tym zawodzie? Nie wiesz od czego rozpocząć swoje poszukiwania? Zastanawiasz się, czy masz odpowiednie kwalifikacje? Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas poszukiwania ofert pracy.

Zwróć uwagę na informacje na temat podopiecznego

Aplikując na stanowisko opiekunki osoby starszej można uzyskać niezbędne informacje na temat podopiecznego. Skorzystaj z tej możliwości i dowiedz się jak najwięcej, dzięki temu lepiej przygotujesz się do pracy. W opisach znajdziesz między innymi takie dane jak: płeć, miasto zamieszkania czy stopień niepełnosprawności. Możesz wybrać sobie osobę, którą chcesz się zajmować.

Podopieczni często cierpią na takie choroby jak: Alzheimer, demencja, depresja czy cukrzyca. Warto mieć już doświadczenie w kontakcie z osobami chorymi, to znacznie ułatwi pracę. Niektóre z ofert dotyczą także osób niesamodzielnych, leżących. Pamiętaj, że zakres obowiązków uzależniony jest w głównej mierze od stanu zdrowia seniora. 

Sprawdź zakres obowiązków

Do najczęstszych obowiązków opiekunki seniora należą: mycie, ubieranie, przygotowanie posiłków, pomoc w przyjmowaniu leków itp. Zwróć uwagę na opisany w ofercie zakres obowiązków, może on także obejmować: robienie zakupów, gotowanie, sprzątanie itp.

Zakres Twoich obowiązków zależy od potrzeb seniorów i ich rodzin. Pamiętaj, że nie może on obejmować wykonywania czynności medycznych. 

Sprawdź wymagania 


Pracę opiekunki seniora mogą wykonywać nawet osoby początkujące, które dotychczas nigdy nie pracowały w tym zawodzie. Najbardziej liczy się chęć do pracy i świadomość tego na czym polega opieka nad osobą starszą. Pomaga w tym zajmowanie się kimś bliskim, np. chorym krewnym. W przypadku osób wymagających profesjonalnej opieki wymagania wzrastają, wtedy potrzebne jest już solidne doświadczenie, a czasem nawet wykształcenie medyczne lub pielęgniarskie. Mile widziane jest również posiadanie prawa jazdy.

Dobra opiekunka osoby starszej jest przede wszystkim: odpowiedzialna, empatyczna, wyrozumiała, cierpliwa, wrażliwa na potrzeby drugiej osoby, komunikatywna, a także sprawna fizycznie.

Gdzie znajdziesz sprawdzone oferty pracy?


Najwięcej sprawdzonych ofert znajdziesz na stronach agencji zatrudniających opiekunki. Przed przeglądaniem ofert odpowiedz sobie na następujące pytania:
1. Czy jesteś w stanie opiekować się osobą leżącą lub cierpiącą na demencję?
2. Czy jesteś osobą na tyle sprawną fizycznie, żeby zajmować się osobą leżącą?
3. Czy chcesz opiekować się kobietą czy mężczyzną?
4. Przez jaki okres chcesz pracować (sezonowo czy przez dłuższy czas np. kilka miesięcy)?
5. Chcesz pracować w większym mieście czy w mniejszej miejscowości?