W ostatnim czasie trendy na rynku pracy zmieniają się bardzo dynamicznie. Wszystko to za sprawą rozwoju technologii. Są jednak zawody, których nie da się w żaden sposób zastąpić. Co więcej – z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Dlaczego opiekunka osób starszych to zawód przyszłości? Dowiesz się z naszego artykułu. 

Zawód opiekunki – optymistyczne prognozy na przyszłość

Socjologowie biją na alarm od co najmniej kilku lat, wskazując na problem starzejącego się społeczeństwa. Wskaźniki dzietności spadają właściwie w całej Europie, natomiast przybywa osób starszych. Trend ten z pewnością się utrzyma. Oznacza to, że niezbędne jest zorganizowanie systemu opieki nad seniorami. Oczywiście powinno to budzić niepokój ze względu na stan gospodarki i niepewną przyszłość co do wydajności systemów emerytalnych. Niemniej dla osób wykonujących pracę opiekunki lub przymierzających się do tego zawodu statystyki te są gwarantem stabilnego zatrudnienia. Krótko mówiąc: kraje rozwinięte będą potrzebować każdej pary rąk do opieki nad seniorami. 

Tylko czy aż opiekunka? Zawód z misją

Większość młodych ludzi nie może sobie pozwolić na rezygnację z pracy, by zaopiekować się starzejącymi się rodzicami lub dziadkami. Domy opieki wydają się z kolei ostatecznością. Znacznie chętniej wybieranym rozwiązaniem jest zatrudnienie opiekunki, która wesprze osobę starszą w codziennych czynnościach. Relacja opiekun-podopieczny bardzo często przeradza się w serdeczną przyjaźń, a bliscy seniora obdarzają opiekunkę zaufaniem. Taka osoba bywa jedynym łącznikiem osoby starszej ze światem zewnętrznym. Poza czynnościami pielęgnacyjnymi ważne są również ciepłe słowo, miły gest, rozmowa. Opiekunka to zawód, który przynosi wiele satysfakcji, a obowiązki zawodowe nie ograniczają się tylko do mechanicznie wykonywanych czynności. Najważniejszy jest czynnik ludzki i zbudowanie ciepłej relacji, która może przecież trwać nawet kilka lat. Opieka nad osobami starszymi, które mają już pokaźny bagaż życiowych doświadczeń, potrafi wiele nauczyć. 

Czy to się opłaca?

Każda praca – nawet ta z pasji i powołania – musi przynosić dochody. Nie da się ukryć, że praca opiekunki osób starszych jest najbardziej opłacalna poza granicami naszego kraju. Warto wiedzieć, że Irlandia należy do czołówki krajów europejskich z najwyższym minimalnym wynagrodzeniem. Nie jest to kraj oblegany przez polskich imigrantów, którzy częściej wybierają Anglię czy Niemcy. Wykwalifikowani pracownicy z Polski są więc doceniani i bez problemu znajdują zatrudnienie. Można tu wieść spokojne życie na odpowiednim poziomie, wykonując pracę opiekunki osób starszych. Zdobyte doświadczenie i referencje otwierają natomiast drogę do nowych możliwości zawodowych. Pogodna, troskliwa i wykwalifikowana opiekunka zawsze znajdzie tu pracę – czy to świadcząc usługi w domu osoby starszej, czy w różnego rodzaju placówkach opiekuńczych.