Depresja to choroba, która może dotknąć każdego. Jednak według badań i statystyk szczególnie narażone są na nią osoby po 65 roku życia, u których – niezależnie od płci czy stanu zdrowia – może rozwinąć się tak zwana depresja starcza. Objawy tego schorzenia są często bagatelizowane i składane na karb wieku. A tymczasem depresja u seniora może być bardzo niebezpieczna. Dlaczego? Otóż ta choroba nie tylko przyczynia się do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, ale także przyspiesza sam proces starzenia. Dlatego też tak ważna jest tu rola opiekunki, która nie tylko zauważy niepokojące objawy i w porę zareaguje, ale także wspomoże seniora w tym trudnym momencie. Pamiętajmy, iż leczenie farmakologiczne – chociaż czasami nieuniknione – powinno być ostatecznością. W pierwszej kolejności warto zrobić wszystko, aby senior poczuł się lepiej i mógł normalnie funkcjonować. Na szczęście opiekunka nie jest w tej walce skazana na porażkę. Jak zatem można i warto wspierać seniora z depresją?

Rozmowa


Jedną z podstawowych zasad w pracy z seniorem z depresją jest rozmowa. Tutaj trzeba pamiętać o tym, iż osoba starsza dotknięta tym schorzeniem czuje się zaniedbana, niechciana i nierozumiana. Dodatkowo ma poczucie tego, iż jest nikomu niepotrzebna i nikt z otoczenia się nią nie interesuje. W takim przypadku codzienna rozmowa może bardzo dużo zmienić. Pamiętajmy, iż każdy człowiek – a już przede wszystkim senior – potrzebuje towarzystwa, uwagi i zrozumienia. Rola opiekunki jest tutaj nieoceniona. Codzienny dialog z seniorem pozwoli mu poczuć się ważnym i potrzebnym. Sam temat takiej konwersacji może być dowolny – od wspomnień, poprzez omówienie ulubionego serialu lub książki, aż po opinie czy marzenia. Ważne jest natomiast to, w jaki sposób taka rozmowa jest prowadzona. Opiekunka powinna być cierpliwa, wyrozumiała, empatyczna i szczerze zainteresowana tym, co senior ma do powiedzenia. Równie istotne jest pytanie o samopoczucie – to dowodzi zainteresowania seniorem i jego stanami emocjonalnymi. Jednak wprowadzając taką zasadę w życie trzeba pamiętać o kilku niezwykle ważnych kwestiach. Czasami warto dać seniorowi trochę przestrzeni (aby mógł pomilczeć), a sama rozmowa w żadnym stopniu nie może być wymuszona. Dodatkowo rozmowa terapeutyczna powinna kłaść nacisk przede wszystkim na słuchanie seniora, a nie jedynie na mówieniu do niego.

Aktywność fizyczna


Innym ważnym aspektem opieki nad seniorem z depresją jest angażowanie go w odpowiednią aktywność fizyczną. Oczywiście nie chodzi tu o zajęcia i sporty przekraczające możliwości fizyczne czy psychiczne seniora, ale o umiarkowany ruch, który odgrywa niezwykle ważną rolę w walce z tą podstępną chorobą. Już wiele lat temu udowodniono, iż codzienna aktywność fizyczna podnosi endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dlatego tak istotne jest regularne angażowanie seniora w ruch. Sam wybór aktywności jest sprawą indywidualną i zależy od wieku i stanu zdrowia podopiecznego. U jednych sprawdzi się spacer lub delikatne rozciąganie, a u innych rower, pływanie czy joga. W tym przypadku warto obserwować podopiecznego oraz analizować jego możliwości czy upodobania. A mówiąc o aktywności na świeżym powietrzu trzeba też wspomnieć o fototerapii, czyli leczeniu światłem. Przebywanie na świeżym powietrzu i korzystanie z promieni słonecznych także może pomóc w walce ze złym nastrojem. Dlatego też w okresie wiosny i lata – o ile nie ma przeciwwskazań – warto ze swoim podopiecznym jak najczęściej opuszczać mury domu lub mieszkania. Regularną aktywność fizyczną warto uzupełniać też rozwijaniem pasji i zainteresowań podopiecznego. Tutaj doskonale sprawdzi się między innymi wspólne oglądanie filmu, gotowanie, przeglądanie zdjęć czy słuchanie muzyki.

Odpowiednia dieta


Codzienna rozmowa i regularna aktywność fizyczna (dopasowana do możliwości seniora) powinna być uzupełniona zbilansowaną dietą. Nie od dziś wiadomo, iż brak określonych składników i minerałów może skutkować pogorszeniem formy fizycznej. Dlatego też w posiłkach osoby starszej nie powinno zabraknąć produktów bogatych w węglowodany, błonnik, kwasy omega, minerały i witaminy. Jednocześnie posiłki powinny być zdrowe i lekkostrawne. Trzeba przy tym pamiętać, aby codzienny jadłospis był dostosowany do konkretnego seniora – jego ewentualnych chorób, przyjmowanych leków czy kondycji. A wspólne zjedzenie posiłku z seniorem na pewno poprawi mu humor.

Praca z seniorem z depresją jest niezwykle wymagająca i absorbująca. Wymaga od opiekunki właściwego podejścia i odpowiednich działań. Jednak zastosowanie w praktyce kilku wymienionych wyżej wskazówek na pewno pomoże seniorowi i sprawi, iż jego codzienne funkcjonowanie będzie dużo łatwiejsze, weselsze i przyjemniejsze.