Wiele osób w pewnym momencie swojego życia staje na rozdrożu i zastanawia się, jak pokierować swoją karierą zawodową. Jedną z opcji jest wyjazd do pracy za granicę. Nie da się ukryć, iż jest to poważna decyzja. Warto zatem rozważnie wybrać kraj oraz profesję, która zapewni stabilne zatrudnienie. W dzisiejszym artykule opowiemy o pracy opiekunki osób starszych w Irlandii.

Dlaczego warto pracować w Irlandii?

Irlandia – nie bez powodu nazywana Zieloną Wyspą – jest bardzo przyjazna imigrantom. Kraj ten plasuje się w czołówce państw europejskich z najwyższym minimalnym wynagrodzeniem. Bez wątpienia ma na to wpływ zaprojektowany z myślą o pracownikach system podatkowy, a także niskie koszty pozapłacowe. W Irlandii z łatwością można również założyć własną działalność gospodarczą i rozwinąć swój biznes, nie obawiając się kolosalnych kosztów. Imponujący wzrost gospodarczy w ostatnich latach umocnił i ustabilizował gospodarkę. Irlandia jest krajem możliwości. Warto zatem wziąć ten kierunek pod uwagę, rozważając wyjazd z kraju w celach zarobkowych.

Czy opiekunka osób starszych znajdzie pracę w Irlandii?

Irlandia to kraj wyspiarski, położony w zachodniej Europie. Jak większość państw europejskich zmaga się z problemem starzejącego się społeczeństwa. Przybywa osób starszych, którym trzeba zapewnić wsparcie i opiekę. Wykwalifikowana opiekunka osób starszych z całą pewnością znajdzie więc zatrudnienie w Irlandii. Najłatwiej jest znaleźć pracę przez agencje, zrzeszające kandydatów na opiekunów. To dobre rozwiązanie, ponieważ zyskujesz wówczas pełne wsparcie (w tym często również zakwaterowanie i wyżywienie) na początku nowej drogi zawodowej w obcym kraju. 

Irlandia – podstawowe informacje na temat prawa pracy

Zatrudniając się przez agencję, nie musisz się martwić formalnościami. Otrzymujesz bowiem legalne zatrudnienie – umowę o pracę, opłacone składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, zapłatę za ewentualne nadgodziny itd. Niemniej warto zapoznać się z obowiązującymi w Irlandii przepisami prawa pracy. Irlandia – jako kraj należący do Unii Europejskiej – ustanawia swoje lokalne przepisy, ale musi się również dostosować do unijnych dyrektyw. Każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia minimalnej stawki wynagrodzenia. Ponadto musi on wystawić co miesiąc tak zwany payslip, czyli podsumowanie wynagrodzenia. Przepisowo tydzień pracy obejmuje 48 godzin. Ustawodawca precyzyjnie określa również długość przerw: po przepracowaniu 4,5 godziny jest to 15 minut, natomiast po przepracowaniu 6 godzin można liczyć na półgodzinną przerwę. 

Co jest potrzebne, by zacząć pracę jako opiekunka osób starszych w Irlandii?

Nie istnieją jakieś szczególne wymagania formalne, związane z przyjazdem do Irlandii. Jako obywatel Unii Europejskiej potrzebujesz tylko dowodu osobistego. Nie musisz mieć paszportu ani wizy. Niemniej – jeśli chcesz przebywać na terenie kraju dłużej niż 3 miesiące – musisz rozpocząć pracę lub założyć własną firmę. Nie trzeba natomiast rejestrować się w żadnym urzędzie ani posiadać pozwolenia na pracę. Aplikując na stanowisko opiekunki osób starszych, powinieneś mieć odpowiednie kwalifikacje czy też referencje. Warto jednak wiedzieć, że pracę w tym zawodzie mogą rozpocząć również osoby bez doświadczenia, lecz z odpowiednimi predyspozycjami.