Koronawirus sprawił, że funkcjonowanie osób na całym świecie bardzo się zmieniło. W szczególnej sytuacji są osoby starsze, które należą do grupy podwyższonego ryzyka. Opiekunowie osób starszych zajmują się nie tylko pomocą związaną z higieną, obowiązkami życia codziennego czy pielęgnacją. Taki opiekun ma także inne, bardzo ważne zadanie. Mowa tutaj o odpowiednim wsparciu psychicznym oraz zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa. Niestety zapewnienie tej ostatniej kwestii, w dobie koronawirusa jest bardzo utrudnione. Opiekun osób starszych powinien wiedzieć jak postępować, aby senior mógł poczuć się chociaż trochę spokojniej i pewniej.

Koronawirus i trudne rozmowy

Czas pandemii jest trudny dla wszystkich. Każdy martwi się bowiem nie tylko o siebie, ale także o najbliższych. Rozmowa z seniorem powinna być odpowiednio przeprowadzona. Jest przecież wiele kwestii, których osoba starsza może nie do końca rozumieć. Tematy takie jak aktualna sytuacja, statystyki, zmiany, nowe obostrzenia – to wszystko wiąże się właśnie z pandemią. Opiekun osób starszych ma niełatwe zadanie, czuje także dużą odpowiedzialność. W kolejnych akapitach artykułu znajdują się porady, które z pewnością okażą się pomocne w takich sytuacjach. Dzięki nim opiekun osób starszych będzie wiedział, w jaki sposób poruszać trudne tematy związane z pandemią koronawirusa.

Kilka ważnych zasad

Rozmowa z osobą starszą powinna opierać się o kilka ważnych zasad. Dzięki nim senior jest w stanie odpowiednio zrozumieć, co druga osoba chce mu przekazać. Te zasady są również ważne w przypadku poruszania niełatwego tematu koronawirusa. Oto kwestie, o których powinien pamiętać każdy opiekun osób starszych:

  1. Bez nerwów – każdy wie, iż pandemia i ryzyko zakażenia to tematy wzbudzające silne emocje. W rozmowie z seniorem należy jednak zachować spokój. Osoba starsza może czuć się zagubiona, a także odczuwać bezsilność w związku z obecną sytuacją. Seniorzy mogą reagować nieadekwatnie do sytuacji, mogą mylić prawdę z mitem. To właśnie opiekun jest w tych sytuacjach wsparciem, głosem rozsądku w trudnej sytuacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na używane słowa oraz ton głosu.
  2. Zrozumiałe – język używany w mediach społecznościowych czy telewizji nie zawsze jest zrozumiały dla osób starszych. W rozmowie z seniorem warto więc pamiętać o tym, aby mówić językiem dla niego zrozumiałym. Należy także mieć świadomość, iż informacje podawane w internecie nie zawsze są prawdą, a mogą zaszkodzić seniorowi i sprawić, iż będzie czuł się jeszcze bardziej zagrożony. Przed rozmową warto więc dokładnie sprawdzić prawdziwość posiadanych informacji.
  3. O czym mówić? – jeśli senior jest świadomy co dzieje się na świecie, nie warto unikać rozmowy. Na pewno przyda się wytłumaczenie dotyczące nowych zwyczajów. Mowa tutaj o spacerach, odwiedzinach czy wizytach u lekarza. Wszystko to zmienia się w dobie pandemii, a senior ma prawo wiedzieć dlaczego. Warto podkreślić, iż podejmowane działania mają na celu ochronę zdrowia i życia, nie wynikają z niczyjej złośliwości.
  4. Selekcja wiadomości – warto rozmawiać z seniorem, jeśli on tego chce i potrzebuje odpowiedzi na najważniejsze wątpliwości. Nie warto jednak przekazywać mu wszystkich wiadomości. Mowa tutaj o takich informacjach, które mogą źle wpływać na stan zdrowia i samopoczucie seniora, a niekoniecznie musi o nich wiedzieć.
  5. Empatia i troska – to bardzo ważne kwestie w pracy opiekuna osób starszych. Także w rozmowach na temat koronawirusa są bardzo potrzebne. Odpowiednie słowa i troska sprawią, iż seniorowi będzie trochę łatwiej przejść przez ten niełatwy czas. Z pewnością również opiekun odczuje pozytywne efekty.
  6. Nie tylko koronawirus i pandemia – mimo tego, iż obecna sytuacja jest ciężka i trwa długo, nie jest jedynym tematem do rozmów. Opiekun osób starszych powinien o tym pamiętać. Nawet w tak niełatwym czasie warto czasami porozmawiać o czymś innym, bardziej przyjemnym albo równie ważnym. Warto także zaproponować seniorowi inną rozrywkę niż rozmowa. Niech będzie to coś, co sprawi radość i będzie możliwe do wykonania dla osoby starszej. Robótki ręczne, czytanie, oglądanie filmów czy seriali to tylko niektóre z licznych propozycji.

Podsumowanie

Praca opiekuna osób starszych nie jest łatwa, szczególnie w dobie koronawirusa. Osoby starsze są świadome tego, co dzieje się na świecie a pandemia wzbudza wiele negatywnych uczuć. Opiekun powinien być w tym czasie oparciem, źródłem sprawdzonych informacji. Jeśli senior chce rozmawiać na ten temat, warto podjąć rozmowę. Należy jednak pamiętać o przystępnym języku, empatii, podawaniu sprawdzonych informacji i uważaniu na to, aby nie zaszkodzić osobie starszej. Senior musi wiedzieć, dlaczego pewne ograniczenia zostały ustalone i trwają tak długo. Nikt przecież nie chce zrobić mu na złość czy odebrać wolności. Warto wytłumaczyć osobie starszej, iż ograniczenia mają na celu ochronę zdrowia i życia ludzi. Chociaż koronawirus zdominował rzeczywistość, warto również pamiętać o innych tematach do rozmów i aktywnościach. Gra w szachy, spacery czy gry planszowe to doskonałe formy spędzania czasu, które warto uprawiać w dobie pandemii.