By doskonalić umiejętności zawodowe, należy nieustannie się rozwijać. Są profesje, które wręcz wymagają odbywania kursów i szkoleń branżowych. Nasuwa się jednak pytanie: w jaki sposób można podnosić swoje kompetencje, pracując jako opiekunka osób starszych? Przedstawiamy kilka sposobów, dzięki którym rozwiniesz się w zawodzie. 

Kompetencje, potrzebne do wykonywania zawodu opiekunki osób starszych

Do każdego zawodu należy mieć określone kwalifikacje, ale także predyspozycje. W przypadku opiekunki osób starszych niezwykle ważne są tak zwane kompetencje miękkie. Zaliczają się do nich takie cechy oraz umiejętności, jak: empatia, cierpliwość, łatwość nawiązywania kontaktów itp. Co ciekawe – także w tym zakresie można rozwijać swoje kompetencje. Na rynku edukacyjnym dostępne są szkolenia, w ramach których kursanci szlifują swoje zdolności interpersonalne. Warto szukać darmowych szkoleń czy webinariów, podczas których psychologowie dzielą się swoją wiedzą na temat relacji międzyludzkich. Te – jak wiadomo – są bardzo istotne w codziennej pracy z osobami starszymi.  

Jeśli chcesz zadbać o innych – dbaj również o siebie

Jako opiekunka osób starszych z pewnością jesteś wyposażona w szereg przydatnych w tym zawodzie cech. Niemniej zawsze warto zadbać o swój dobrostan psychiczny. Regularna aktywność fizyczna pomoże zredukować stres i napięcie emocjonalne. Postaraj się również efektywnie organizować czas i zawsze ustalaj priorytety – unikniesz wówczas stresujących sytuacji. Dobrze jest również czerpać wiedzę od bardziej doświadczonych opiekunek. Być może w okolicy lub za pośrednictwem portali społecznościowych znajdziesz grupy, zrzeszające koleżanki po fachu. 

Pomyśl o kursach medycznych 

Dyplom pielęgniarski nie jest wprawdzie koniecznym wymogiem, by podjąć pracę w zawodzie opiekunki osób starszych. Nie da się jednak ukryć, że opieka nad seniorami bardzo często wiąże się z wykonywaniem czynności okołomedycznych (np. podawanie leków). Bywa, że są to osoby niepełnosprawne ruchowo, po zabiegach, przewlekle chore itp. Współczesna medycyna pozwala przedłużyć życie i poprawić jego komfort. Mimo niepełnosprawności czy postępującej niedołężności związanej z podeszłym wiekiem można dalej cieszyć się życiem – właśnie z pomocą opiekunki.

Kurs pierwszej pomocy to podstawa. Warto rozwijać swoje kompetencje, uczestnicząc w kursach medycznych, ale także z zakresu psychologii czy fizjoterapii. Co prawda większość seniorów nie potrzebuje specjalistycznej opieki, lecz jedynie wsparcia w codziennych czynnościach. Mimo wszystko warto doskonalić swoje umiejętności, gdyż mogą się przydać w zasadzie na każdym etapie drogi zawodowej. 

Szlifuj język obcy  

Niezwykle ważna jest komunikacja. Jeśli pracujesz poza granicami kraju, to powinnaś szlifować język, w jakim porozumiewasz się z podopiecznym. Zrozumienie potrzeb seniora to klucz do efektywnej współpracy. Wiele osób ceni sobie możliwość swobodnej rozmowy, co pomaga nawiązać serdeczną relację. By doskonalić umiejętności językowe, możesz skorzystać z kursów. Nie unikaj posługiwania się językiem obcym na co dzień – oglądaj filmy, czytaj książki, rozmawiaj w danym języku. 

Nie od razu Rzym zbudowano – doświadczenie zdobywaj stopniowo

Jako opiekunka nie zostaniesz rzucona na głęboką wodę. Zawsze będziesz mieć świadomość, do jakiego podopiecznego zostajesz skierowana. Nie musisz zatem brać na barki odpowiedzialności za ciężko chorą osobę. Zacznij od podopiecznych, którzy są sprawni, a jedynie wymagają wsparcia. Kto wie, być może wkrótce zapragniesz otoczyć opieką kogoś, kto gorzej radzi sobie z codziennością.