Opiekunka osób starszych powinna posiadać określone kompetencje personalne oraz społeczne. Praca ta wiąże się z otwartością na potrzeby drugiego człowieka i ścisłą współpracą z innymi. Główną rolę gra tutaj komunikatywność a także empatia. Jest to zajęcie, które przynosi mnóstwo pozytywnych doświadczeń i emocji. O komfort seniorów należy dbać w każdej chwili, jednak lato jest wyjątkowo niebezpieczną porą roku, w której powinniśmy zwracać szczególną uwagę na osoby starsze. Jak dbać o nich w czasie tych ciepłych dni? O tym dowiecie się z tekstu poniżej.

Zagrożenia czyhające na seniorów podczas letnich i upalnych dni – czyli o czym warto pamiętać będąc opiekunką osób starszych.

Odpowiednie nawodnienie

Seniorzy wymagają częstej kontroli ich samopoczucia i opieki, ponieważ nie zawsze są w stanie sygnalizować swoje aktualne potrzeby. Wysoka temperatura sprzyja osłabieniu organizmu a starsze osoby narzekają wówczas na brak apetytu czy problemy z koncentracją. W tym czasie bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Aby prawidłowo nawodnić organizm, potrzebujemy około 2-3 litrów wody dziennie, zależy to od masy naszego ciała. Im ona jest większa, tym więcej więcej powinniśmy wypijać płynów. Często spotyka się ludzi, którzy mają problemy z dostarczeniem odpowiedniej dawki. W szczególności chodzi tu o seniorów, którzy mają zaburzony ośrodek pragnienia. Wiąże się to z tym, że nie czują oni potrzeby, aby się nawadniać. Będąc opiekunką osoby starszej, musisz pilnować, by podopieczny przyjmował odpowiednią ilość płynów, najlepiej o stałych porach. Przede wszystkim należy pić wodę ale równie dobrze sprawdzi się herbata czy kompot bez cukru. Powinno unikać się alkoholu oraz napojów gazowanych. Jeśli zależy Ci na tym, aby wyrobić u swojego podopiecznego nawyk picia wody, zainwestuj w bidon, który wyposażony jest w przedziały godzinowe. Nie tylko informuje o ilości spożytych płynów ale także przypomina o konieczności napicia się.

Alhomecare - Praca dla opiekunek w Irlandii

Ochrona przed ukąszeniami

Seniorzy są bardziej wrażliwi na wszelkiego rodzaju ukąszenia. Pod tym względem wymagają oni specjalnej opieki. Latem szczególnie uciążliwe są komary, które wabi ludzki pot. Mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele groźnych chorób. Ukąszenia są bardzo dokuczliwe, ponieważ wraz z nimi może występować zaczerwienienie skóry, swędzenie czy lekki ból. Jako opiekunka seniorów, powinnaś wiedzieć, że nawet zwykłe ukąszenie komara może wywołać reakcję alergiczną. Zaopatrz więc swojego podopiecznego w środki ochrony, mogą to być spraye, bransoletki czy plastry. Jeśli już dojdzie do ukąszenia, ulgę z pewnością przyniesie maść lub żel. Dodatkowo zaleca się picie wapnia rozpuszczonego w wodzie, które stosuje się w przypadku skłonności do reakcji uczuleniowych. Oprócz komarów, swój okres szczytowy mają również kleszcze. Spotkać je można najczęściej w lesie, na łąkach czy w parkach. Powinno się zachować szczególną uwagę podczas spacerów z seniorem czy po prostu siedząc na zewnątrz. Po każdym takim wyjściu, sprawdź dokładnie czy na ciele Twojego podopiecznego nie znajduje się żaden kleszcz. Można się przed nimi uchronić stosując środki odstraszające.

Chroń seniora przed słońcem

Starsze osoby źle znoszą wysokie temperatury. Dbając o seniora należy pamiętać o ustawieniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, w którym przebywa. Dobrze jest, gdy mieszkanie wyposażone jest w klimatyzację, jeśli nie ma takowej to wystarczy unikać zbytniego nagrzania się pokoju. W tym celu najlepiej jest zasłonić okna tak, aby w szczytowych godzinach promienie słoneczne nie wpadały do środka. Ochroną przed poparzeniami jest stosowanie kremów z filtrem UV. Upały mogą prowadzić do omdleń czy zasłabnięć. Jest to bardzo groźne, ponieważ naraża seniora na upadek a co za tym idzie uszkodzenia mechaniczne ciała. Wszelkie złamania czy skręcenia zdecydowanie dłużej się goją u osób starszych a często jest tak, że seniorzy nie wracają już nigdy do poprzedniej sprawności.