Opiekowanie się osobą starszą wymaga empatii, wyrozumiałości i cierpliwości. Podopiecznym często doskwiera samotność – w ich życiu coraz mniej bliskich i przyjaciół. Brakuje im rozmów i kontaktu z drugim człowiekiem. Dla seniora jesteś opiekunem, ale także powiernikiem, a nawet członkiem rodziny. Jak rozmawiać i zadbać o komfort psychiczny Twojego podopiecznego?

Kogo widzi w Tobie Twój podopieczny?Pomocnik w codziennych obowiązkach domowych


Oprócz opieki nad podopiecznym do Twoich obowiązków należy także prowadzenie domu. Dlatego już na początku współpracy powinno się ustalić dokładny zakres powinności. Osoba nieprzyzwyczajona do obecności opiekuna może mieć trudności z proszeniem o pomoc, dlatego warto być czujnym i uważnym na potrzeby podopiecznego.

Jakie są obowiązki opiekuna? Oprócz opieki nad seniorem, opiekun odpowiedzialny jest za sprzątanie, robienie zakupów i przyrządzanie posiłków, niekiedy także za zarządzanie powierzonym budżetem.Opiekun osoby starszej


Opiekowanie się seniorem obejmuje takie czynności jak: karmienie, pomoc w ubieraniu oraz w porannej i wieczornej toalecie oraz podawanie leków. Dodatkowo czasem trzeba opatrzeć rany, wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i pomagać w rehabilitacji. Zakres czynności zależy od stopnia samodzielności podopiecznego.Powiernik i przyjaciel


Między opiekunem a podopiecznym często pojawia się rodzaj szczególnej więzi. Również z powodu odczuwanej przez seniora samotności. Często to opiekun jest jedyną osobą, z którą podopieczny może na co dzień sobie porozmawiać. Jak rozmawiać z osobą starszą?
1. Zadawaj pytania.
2. Aktywnie słuchaj.
3. Pozwól się wygadać.

Jeśli jednak senior nie będzie miał ochoty na mówienie – nie zmuszaj go do tego, ale też nie trać cierpliwości. Rozmowa ćwiczy mózg – pamięć i funkcje językowe. Dlatego aktywizuj swojego podopiecznego, pamiętając o delikatności i uważności. Obserwuj także jego samopoczucie i reakcje podczas rozmowy, kiedy widzisz narastające napięcie i smutek – zmień temat.O czym możesz rozmawiać z podopiecznym?


Na pewno unikaj tematów trudnych i kontrowersyjnych. Seniorzy cieszą się, kiedy mówi się do nich z troską. Często zadawaj pytania dotyczące samopoczucia i zdrowia. Z jednej strony podopieczny poczuje, że opiekun troszczy się o niego, z drugiej zyskasz cenne informacje.

Niektóre osoby starsze uwielbiają wracać wspomnieniami do czasów młodości. Jeśli Twój podopieczny należy do tego grona, zachęcaj go do opowiadania. Możesz na przykład poprosić o opowiedzenie czegoś o osobach ze starych fotografii. Przy okazji możesz także rozwinąć temat o historie i tradycje rodzinne.

Osoby starsze mogą także się czymś pasjonować. Zapytaj się o ulubione zajęcia czy dawno porzucone hobby. Oprócz tego nie zapominaj rozmawiać ze swoim podopiecznym o planie dnia. Uzgadniajcie posiłki i zajęcia. Wspólne planowanie aktywizuje oraz przynosi poczucie kontroli i sprawczości. 

Praca opiekuna to coś więcej niż zwykłe wykonywanie zadań. A rola opiekuna oprócz trudności przynosi także satysfakcję, szczególnie kiedy podopieczny okaże swoją wdzięczność.  Praca w tym zawodzie to także nauka życia. W konfrontacji z osobami starszymi i z ich doświadczeniami możemy dowiedzieć się czegoś więcej o nas samych.