Praca jako opiekunka osób starszych w Irlandii jest popularna już od lat. Na przestrzeni czasu zmieniły się jednak niektóre zasady, dotyczące wykonywania tego zawodu i podróży. Główne udziwnienia są związane z rozprzestrzeniającym się od początku 2020 roku koronawirusem. Sprawdź, czy można obecnie bez trudności wyjechać do tego państwa i co przygotować, aby rozpocząć pracę opiekunki w Irlandii. Oto kilka informacji!

Koronawirus a wjazd do Irlandii  — co musisz ze sobą mieć? 

Pierwszą ważną kwestią związaną z wyjazdem do pracy jako opiekunka w Irlandii są obostrzenia podczas podróży samolotem oraz przekroczeniem granicy tego kraju. Otóż Od 28.05.2020 r. przed wjazdem na teren tego państwa należy wypełnić Passenger Locator Form

Od 19.07.2021 roku  w związku z epidemią koronawirusa obywatele Polski mogą wjechać na teren Irlandii, okazując jeden z trzech dokumentów takich jak:

  • szczepienie przeciwko COVID-19,
  • dowód ozdrowienia z COVID-19 w przeciągu ostatnich 180 dni,
  • negatywny wynik testu PCR na COVID-19 (wykonany na 72 godziny przed przekraczaniem granicy).

Ze szczegółowymi danymi w tych kwestiach zapoznaj się na stronie Gov. Tam znajdziesz również inne informacje dotyczące kwarantanny oraz innych ważnych zasad. Pamiętaj, że regulacje rządowe często ulegają zmianom!

Jakie zmiany nastąpiły przez COVID?

Jeśli zastanawiasz się, czy podjęcie pracy opiekunki w Irlandii jest utrudnione przez koronawirusa, musisz wiedzieć o kilku ważnych sprawach.  

W kwestii koronawirusa na terenie Irlandii obowiązują szczegółowe zasady, których należy przestrzegać niemal w każdej pracy. Podstawowe obostrzenia dotyczą spotkań towarzyskich oraz treningów, imprez, nabożeństw i otwartych instytucji (sklepów, punktów usługowych, biur itd.). Pamiętaj więc, aby dostosować się do lokalnych przepisów.

Nieprzestrzeganie obecnych zapisów może wiązać się z nałożeniem kary finansowej. Tego rodzaju regulacje sprawdzaj na stronie Gov.pl lub też lokalnych portalach irlandzkich. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z przedstawicielem agencji zatrudnienia, która wysyła ochotników właśnie do pracy w formie opiekuna osób w podeszłym wieku. 

W praktyce więc nawet jeśli masz europejski certyfikat COVID, staraj się zachowywać środki ostrożności. Podczas pracy ze starszą osobą dezynfekuj ręce, noś maseczkę i przestrzegaj zasad związanych ze spotkaniami na obszarze publicznym. Jest to szczególnie istotne podczas organizacji spaceru z osobą, którą będziesz się opiekować.

Praca opiekuna osób starszych w Irlandii po Brexicie

Pomimo że sąsiadująca z Irlandią Wielka Brytania wystąpiła z Unii europejskiej, ta Zielona Wyspa wciąż jest członkiem europejskiej wspólnoty. Oznacza to, że aby tam wyjechać, wystarczy mieć aktualny dowód osobisty. 

Pamiętaj również, że po przyjeździe do Irlandii musisz wyrobić sobie tzw. numer PPS czyli numer podatkowo-ubezpieczeniowy. W tym celu imigranci udają się do Social Welfare Office, który po około 2 tygodniach przesyła kartę z nadanym numerem PPS. Obecnie w związku z epidemią COVID-19 procedura ta odbywa się całkowicie online. Jest to niezbędna formalność, która umożliwi Ci legalne zatrudnienie na terenie Zielonej Wyspy. 

Zasady pracy w Irlandii nie uległy zmianom. To właśnie z tego powodu po Brexicie kraj ten stał się celem wypraw jeszcze większej liczby emigrantów. W państwie tym nie brakuje bowiem ofert pracy, a zasady zatrudnienia są zbieżne z ogólnoeuropejskim prawem. 

Przykładowo emerytura w Irlandii przysługuje osobom od 66 roku życia, które opłacały składki przez co najmniej 10 lat. Średnie wynagrodzenie dla osób wykonujących zawód opiekuna osób starszych waha się od 1600 do około 2 500 tys. euro miesięcznie. Kwota ta jest zależna od doświadczenia opiekuna oraz rodzaju wykonywanych przez niego obowiązków. 

Podsumowując, praca opiekunki osób starszych w Irlandii może być bardzo dochodowa. Pracownice zwykle mają do dyspozycji 2 dni wolnego, a tydzień pracy składa się z 35 godzin. Jeśli więc chcesz podjąć się tego zajęcia, skompletuj dokumenty niezbędne podczas podróży, zapoznaj się z obostrzeniami związanymi z koronawirusem i samodzielnie lub przy pomocy agencji znajdź etat u starszej osoby wymagającej pomocy.