Nie ulega wątpliwości, iż społeczeństwo się starzeje, a średni wiek życia stale wzrasta – w krajach Europy Zachodniej (na przykład Niemcy, Francja, Włochy czy Hiszpania) wynosi on już około 82 lat. Dlatego też coraz więcej osób potrzebuje opiekunki, której rola i zadania we współczesnym świecie są bardzo ważne. Widać to także po zainteresowaniu takim rodzajem pracy – coraz więcej kobiet decyduje się związać swoje życie zawodowe z opieką nad seniorami. Jednak podejmując decyzję o wykonywaniu takiego zawodu trzeba pamiętać o tym, iż osoba starsza charakteryzuje się specyficznymi schorzeniami – i to zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej – które warunkują jej zachowanie, sposób bycia czy ogólne funkcjonowanie. Dlatego też każda osoba chcąca podjąć taką pracę musi zdawać sobie z nich sprawę. Co więcej – musi pamiętać, iż będzie się z nimi mierzyć każdego dnia. Jakie są zatem problemy osób starszych, o których musi pamiętać opiekunka?

Wymiar fizyczny


Zdecydowana większość problemów osób starszych jest związanych z wymiarem fizycznym. W tym przypadku można mówić zarówno o chorobach (charakterystycznych dla tego wieku), jak i o pewnych niedomaganiach, które pojawiają się wraz z upływem lat. Wśród chorób często pojawiających się wśród seniorów warto wymienić między innymi miażdżycę, cukrzycę, chorobę wieńcową, schorzenia układu kostno – stawowego, osteoporozę, osłabioną odporność, problemy ze wzrokiem i słuchem, nietrzymanie moczu czy choroby nowotworowe. Wszystkie te schorzenia w większości przypadków następują na skutek naturalnego procesu starzenia się organizmu, na który nie mamy wpływu. W takiej sytuacji zadaniem opiekunki jest pomoc seniorowi w codziennych czynnościach i sprawienie, aby to codzienne funkcjonowanie było jak najbardziej znośne i przyjemne. Dodatkowo opiekunka musi pamiętać, iż zmiany chorobowe będą się pogłębiać, a jej podopieczny najprawdopodobniej będzie potrzebował coraz większego zakresu pomocy. To jednak nie wszystko. Choroby wieku podeszłego to nie jedyne kwestie, o których powinna pamiętać opiekunka podejmująca się pracy w tym zawodzie. Decydując się na takie zajęcie trzeba też mieć świadomość, iż zdecydowana większość seniorów potrzebuje mniej snu, jest bardziej wrażliwa na różnice temperatur, szybko się męczy i nie ma już tyle siły, aby zadbać o higienę osobistą, ubieranie się lub posiłek. Dlatego też niezwykle istotne w pracy opiekunki jest dostosowanie opieki i pomocy do stanu seniora – z uwzględnieniem wszystkich problemów wieku starszego.

Wymiar psychiczny


Opieka nad seniorem – oprócz wymiaru czysto fizycznego – powinna też obejmować wymiar psychiczny. Opiekując się osobą starszą trzeba mieć świadomość wszystkich problemów związanych z jej psychiką czy emocjami. Seniorzy w dużej mierze są narażeni na demencję czy chorobę Alzheimera – przypadłości, które całkowicie zmieniają ich życie, a z czasem zupełnie pozbawiają kontaktu z otoczeniem. I chociaż wymienione choroby są nieuleczalne, to wcale nie oznacza, iż nie można poprawić komfortu życia takiego seniora. Jeżeli opiekunka pozna chorobę (z jej wszystkimi wymiarami) i podejdzie do opieki w sposób profesjonalny, odpowiedzialny i zaangażowany, to na pewno jej praca przyniesie wiele korzyści (i to dla obu stron). Jednak wymiar psychiczny opieki nad osobą straszą to nie tylko typowe choroby wieku podeszłego. Wielu seniorów ma problem z depresją, smutkiem, apatią, zniechęceniem, rozdrażnieniem, złością, a nawet agresją. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne – od zmian fizycznych, poprzez chwilowy spadek nastroju aż po świadomość nadchodzącej śmierci. W tym przypadku opiekunka powinna mieć tego świadomość. Tutaj nie sprawdzi się złość czy irytacja na podopiecznego, a jedynie cierpliwość, empatia i zrozumienie.

Choroby, schorzenie, dolegliwości i przypadłości wieku podeszłego to niewątpliwe wyzwanie dla każdej opiekunki seniora. Jednak taka jest kolej życia. Uświadomienie sobie problemów osób starszych nie tylko bardzo ułatwi pracę, ale także sprawi, iż będzie ona przynosiła satysfakcję, radość i chęć pomocy.