Świadomość zagrożeń zdrowotnych wynikających z podeszłego wieku oraz stosowanie wobec nich profilaktyki może zapobiec wielu groźnym schorzeniom.

Częste choroby wieku starszego i sposoby zapobiegania im

Wśród najczęściej odnotowywanych chorób seniorów, znajdują się: cukrzyca, nadciśnienie, choroby zwyrodnieniowe stawów, demencja, Alzheimer, osteoporoza, miażdżyca, depresja.

W ramach profilaktyki wobec powyższych stosuje się przede wszystkim odpowiednio zbilansowaną dietę. To, co jest dostarczane organizmowi, odgrywa istotną rolę w jego funkcjonowaniu. Menu seniora powinno być mocno zróżnicowane, dostosowane do jego wieku, stylu życia, wagi, a także ewentualnych schorzeń. Zdarza się, że zalecenia związane z poszczególnymi przypadłościami wzajemnie się wykluczają, dlatego w takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć porady u profesjonalnego dietetyka, który pomoże ułożyć codzienny jadłospis.

Zwykle dieta osoby starszej powinna być bogata w produkty pełnoziarniste, kwasy Omega-3, wapń, witaminy. Najlepiej zrezygnować lub mocno ograniczyć spożywanie soli, cukru, kawy, herbaty, alkoholu, papierosów i żywności przetworzonej, zawierającej chemię.

Ogromnie ważną rolę odgrywa także styl życia oraz codzienna dawka aktywności fizycznej.

Zmiany związane z wiekiem, które wymagają regularnej opieki medycznej

Proces starzenia się dotyka sfery fizycznej, a także psychicznej. Spowalnia metabolizm, obniża się odporność organizmu, łaknienie, zdolność zapamiętywania, wzrasta ciśnienie tętnicze, zmniejsza się aktywna przestrzeń płuc. Każdy z powyższych symptomów należy skonsultować z lekarzem i przeważnie już regularnie monitorować, bowiem mogą powodować niebezpieczne dla życia choroby.

Jak rozpoznać i leczyć depresję u osób starszych?

Depresja jest jedną z najpopularniejszych wśród seniorów przypadłości o podłożu psychicznym. Jej objawy często są niewidoczne, zrzucane przez bliskich na karb wieku. Osoba chora na depresję traci chęć do życia, unika kontaktów z innymi, jest apatyczna, nie ma apetytu, cierpi na zaburzenia snu. Niestety należy mieć świadomość, że depresja jest chorobą śmiertelnie niebezpieczną i nierozpoznana lub nieleczona może prowadzić do prób samobójczych. W przypadku pojawienia się objawów należy nakłonić taką osobę do leczenia, które najczęściej obejmuje opiekę psychiatryczną i terapię psychologiczną. Bardzo ważne jest przywrócenie u seniora poczucia sensu życia, bycia potrzebnym. Bliskość rodziny lub przyjaciół ma fundamentalne znaczenie.