Sposób spędzania czasu z podopieczną/ym determinowany jest przez wiele czynników. Kluczowym z nich jest stan zdrowia, kondycji fizycznej i psychicznej seniora. Nie wszystkie propozycje są odpowiednie np. dla osób leżących lub z zaawansowaną demencją. Kolejnym czynnikiem są oczywiście osobiste preferencje i zainteresowania naszych podopiecznych. Jednak wspólnym mianownikiem twoich działań powinna być ich maksymalna aktywizacja i namówienie do czynnego udziału w codziennych czynnościach. Pamiętaj, że najprostsze rozwiązania przynoszą najlepsze rezultaty.

Rozmowy i wspólne oglądanie zdjęć


Najprostszym sposobem umilenia czasu podopiecznemu, ale również sobie jest po prostu rozmowa. Przy filiżance herbaty i w wygodnym fotelu możecie poznać siebie nawzajem. Starsze osoby mają w zanadrzu wiele ciekawych opowieści ze swojego życia. A w związku z tym, że starość często równa się samotności, będą bardzo wdzięczni, jeżeli po prostu ich wysłuchasz i okażesz zainteresowanie. Zapytaj o wcześniejszą pracę zawodową, dzięki temu uzyskasz informacje na temat zainteresowań seniora, co z kolei pomoże ci w wyborze kolejnych zajęć. Wspólne oglądanie zdjęć na pewno poprawi humor i przywoła miłe wspomnienia i uśmiech. Taka forma wspólnego spędzania czasu zbliży was do siebie i pomoże w nawiązaniu bliższej relacji.

Czytanie książek, czasopism i rozwiązywanie krzyżówek


Prostym rozwiązaniem dla leżących podopiecznych jest czytanie im książek i czasopism, które musisz odpowiednio dobrać do ich zainteresowań. Dobrze jest wybrać lekturę ,,lekką” i łatwą w czytaniu, która zaciekawi słuchacza i nie spowoduje znużenia, zakończonego drzemką. Dobrą propozycją jest czytanie gazet, w celu pozyskania informacji o aktualnych wydarzeniach w kraju i na świecie, które będą bodźcem do rozmowy i wspólnej wymiany opinii. Rozwiązywanie krzyżówek z kolei pomaga seniorom na utrzymanie aktywności psychicznej. Nawet jeżeli samodzielnie nie mogą wpisywać haseł, to mogą odpowiadać na pytania.

Spacery i gimnastyka


W celu poprawienia kondycji fizycznej wskazane są codzienne spacery i nieobciążająca gimnastyka, która może być również wykonywana na świeżym powietrzu. Tym bardziej jeżeli na dworze świeci słońce i jest ciepło, warto wyjść z domu. Oczywiście spacer i gimnastykę należy dostosować do możliwości fizycznych podopiecznego. Przeszkodą nie powinny być ani kule, ani też wózek inwalidzki. Po prostu musisz wtedy bardziej się zaangażować i służyć pomocą. Pamiętaj, że osoby na wózkach inwalidzkich biorą udział nawet w zawodach sportowych i konkursach tańca.

Wspólne gotowanie


Wspólne gotowanie jest świetnym sposobem na poprawę humoru i aktywność fizyczną. Nie musisz być mistrzem kucharskim, aby przygotować proste potrawy. Zresztą, czy jest coś smaczniejszego od domowego obiadu? Tobie również będzie przyjemniej gotować, jeżeli będziesz miała pomocnika, który nie tylko ci pomoże, ale umili czas rozmową. Warto jest przygotowywać jedzenie, które nie tylko senior lubi, ale jest także dla niego zdrowe. W celu umocnienia poczucia własnej wartości przez seniora dobrze jest czasami zapytać go o czynności związane z gotowaniem np. jakie należy dodać zioła do tej zupy? Poczuje się wtedy potrzebny i ucieszy go fakt, że może jeszcze być pomocny.