Jeżeli twój czas pracy w Irlandii przypadnie na okres Świąt Wielkanocnych, to warto żebyś zapoznała się ze związanymi z nimi zwyczajami. Warto pamiętać, że Irlandia tak jak Polska jest krajem katolickim. Co prawda Irlandczycy w ostatnich latach przechodzą kryzys wiary, który jest w Europie wspólnym mianownikiem wszystkich państw katolickich, ale załamanie religijne dotyczy najczęściej młodzieży i ludzi w średnim wieku. A biorąc pod uwagę, że najprawdopodobniej będziesz opiekować się starszą osobą, można założyć że jest wierząca i praktykująca. Dlatego przeczytaj, żebyś nie popełniła gafy, a swoją wiedzą pozytywnie zaskoczyła gospodarzy.

40 dni postu

W Irlandii okres 40 dni przed Wielkanocą to czas postu, który zaczyna się od Środy Popielcowej. W tym czasie powinno się zrezygnować z jedzenia mięsa i ulubionych przysmaków, z alkoholu i z papierosów. Jednym słowem należy odstawić wszystko co sprawia przyjemność, aby przez ten okres czasu oddać się umartwianiu i pogłębianiu swojej religijności. W Irlandii często katolicy rezygnują nawet z oglądania telewizji. Charakterystycznym dla tego kraju jest piątkowy obiad, składający się z gotowanej w zupie bądź mleku rybie. Sami Irlandczycy nie przepadają za tym daniem, które nie jest zbyt smaczne, a charakterystyczny zapach rozchodzi się po całym mieszkaniu. Dlatego obecnie wielu Irlandczyków zaprzestało jedzenia ryby. W związku z tym warto dowiedzieć się wcześniej, czy w domu w którym zamieszkasz post jest ściśle przestrzegany, a domownicy preferują dania rybne.

Wielki Tydzień i Wielki Piątek


Jeżeli nawet nie wszyscy w Irlandii przestrzegają 40-dniowego postu, to zdecydowana większość w Wielkim Tygodniu ściśle go stosuje. Ciekawostką jest to, że przez okres całego postu w Irlandii nie jada się jajek. Pojawiają się one dopiero w Niedzielę Wielkanocną. Wielki Piątek nie jest dniem ustawowo wolnym w Irlandii, jednak zwyczajowo większość ludzi bierze w tym dniu urlop. Zwłaszcza urzędnicy, bankowcy i służby mundurowe. Warto pamiętać, że w tym dniu nigdzie nie kupi się alkoholu, a puby i restauracje są zamknięte. Ten dzień należy poświęcić na spowiedź, oczyszczenie duchowe, ale nie tylko…Należy również zadbać o swój wygląd. Wskazane jest odświeżenie fryzury (obcinanie włosów tego dnia zapobiega bólom głowy), obcięcie paznokci i naszykowanie nowego, nienoszonego wcześniej ubrania na Niedzielę Wielkanocną.

Czas świętowania


W Wielką Sobotę Irlandczycy idą do kościoła, ale nie święcą jajek. Po kościele wszyscy biorą udział w pochodzie, na czele którego idzie rzeźnik. Niesie on zawieszonego na kiju śledzia, którego uczestnicy pochodu biją kijami. Ludzie w ten sposób demonstrują swoje zmęczenie postem. Gdy śledź jest już całkowicie zmaltretowany to zostaje wyrzucony do rzeki. Wtedy na ten sam kij rzeźnik zakłada udekorowany kwiatami udziec barani, który symbolizuje początek świętowania i ucztowania. W Niedzielę Wielkanocną Irlandczycy spotykają się dopiero na obiedzie i spędzają czas w gronie rodzinnym. Stół jest suto zastawiony, jajami, puddingami, pieczonymi mięsami i indykiem. Nie ma tak naprawdę tradycyjnych dań związanych z tym świętem, tak jak w przypadku Polski jest obowiązkowy biały barszcz i biała kiełbasa. Oczywiście podaje się jaja pod różną postacią, a dzieci dostają czekoladowe, które muszą najpierw znaleźć podczas zabawy zwanej Easter Egg Hunt. Wieczorem Irlandczycy udają się do pubu i tam kontynuują świętowanie. Natomiast Wielkanocny Poniedziałek to już czas odpoczynku.