Jesienią dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze. Co więcej, to właśnie o tej porze roku łatwo o przeziębienie i infekcje. Co zrobić, aby mimo niesprzyjającej pogodowej aury nasi podopieczni nie podupadali na duchu? Jaką rozrywkę i aktywności warto im zapewnić, kiedy brzydka pogoda uniemożliwia spacery i aktywność na świeżym powietrzu? Poznaj pięć sprawdzonych sposobów.

Angażowanie seniora do różnych aktywności należy do ważniejszych zadań opiekunki osób starszych. Dzięki zajęciom podopieczny może oderwać się od codziennych problemów, trosk, cierpienia i ograniczeń związanych z chorobą. Jest to także skuteczna profilaktyka na jesienną chandrę i obniżony nastrój. 

Gry i zabawy

Chłodniejsze jesienne wieczory warto spędzić przy grach i zabawach. Masz wiele możliwości np.: gry planszowe, gry karciane, szachy, warcaby, sudoku, chińczyk, zabawa w „państwa-miasta” albo „kim jestem?”. Oczywiście dostosuj grę do zainteresowań i preferencji swojego podopiecznego. 

Rozrywka tego typu nie dość, że jest przyjemna to jeszcze świetnie wpływa na umysł seniora. Gry i zabawy poprawiają pamięć i koncentrację, a do tego redukują stres i pozwalają się wyciszyć.

Czytanie książek, czasopism i gazet oraz przeglądanie albumów

Jeśli Twój podopieczny nie jest w stanie samodzielnie czytać, przeczytaj tekst głośno i wyraźnie.
Wiele badań udowadnia korzystny wpływ lektury na umysł, szczególnie u osób starszych. Czytanie oprócz tego, że poprawia pamięć i koncentrację oraz relaksuje to jeszcze przeciwdziała wystąpieniu demencji i choroby Alzheimera.

Jeśli Twój podopieczny lubi śledzić aktualności, przeczytajcie wspólnie ulubioną gazetę. Przy okazji możecie porozmawiać na wiele ciekawych tematów, np. o różnicach kulturowych, obecnej sytuacji na świecie itp.

Przeglądanie albumów ze zdjęciami np. krajobrazów czy zwierząt poprawia nastrój. Dodatkowo nie jest to zajęcie bardzo absorbujące dla umysłu, dlatego zalecane jest szczególnie osobom cierpiącym na demencję oraz chorobę Alzheimera.

Wspólne oglądanie filmów

Wspólne oglądanie filmów, seriali, programów telewizyjnych czy wydarzeń sportowych to rozrywka, która zainspiruje do rozmowy. Ważne, żeby wybrać film wspólnie z seniorem.

Zaangażowanie seniora w tzw. łatwe prace domowe

Angażowanie seniora w łatwe prace domowe to tzw. ergoterapia. Do takich zadań należą m.in: wspólne pieczenie ciasta oraz gotowanie. Przy okazji możecie się wiele od siebie nauczyć i np. wymienić ciekawymi przepisami. Tego rodzaju aktywności poprawiają samopoczucie i są świetną zabawą. Ważne, żeby dobierać zajęcia do kondycji podopiecznego. 

Ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe

Wybierz proste ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, które złagodzą napięcia fizjologiczne i psychiczne oraz pozwolą się wyciszyć i zrelaksować, np. powolne wdechy i wydechy z jednoczesnym unoszeniem rąk.