Opieka nad starszą osobą będzie znacznie łatwiejsza, jeśli domowa przestrzeń zostanie właściwie przygotowania.

Jak zapobiegać upadkom i wypadkom w domu dla seniorów?

Wdrożenie pewnych ułatwień i udogodnień może istotnie wpłynąć na bezpieczeństwo oraz samodzielność seniora. Trzeba pamiętać, że to właśnie chęć bycia samodzielnym i brak akceptacji dla swoich ograniczeń fizycznych jest często pośrednią przyczyną wypadków. Należy tu dodać, że po 75 roku życia nawet pozornie błahy upadek może skutkować poważnym urazem układu kostno-stawowego. Aby zminimalizować ryzyko, zadbaj o to, by Twój podopieczny spotykał na swojej codziennej drodze jak najmniej przeszkód.

Pomocnymi akcesoriami w domu seniora będą: uchwyty łazienkowe, siedzisko oraz mata antypoślizgowa pod prysznic lub do wanny, podgumowane kapcie. Dobrze też jest usunąć lub zniwelować wysokość progów, dywany, o które można się potknąć, przykręcić meble do ścian, zamontować delikatne oświetlenie na trasie z sypialni do łazienki, które będzie się świecić całą noc. Oczywiście za takie udogodnienia odpowiedzialna jest rodzina seniora, lecz rolą opiekuna jest przekazanie jej informacji o takich potrzebach.

Jak zapewnić seniorowi bezpieczne i komfortowe życie w domu?

W jaki sposób zorganizować codzienne czynności w domu dla seniora?

Opiekun osób starszych ma za zadanie wspierać swojego podopiecznego we wszystkim, w czym sam sobie nie radzi lub co mogłoby stanowić dla niego zagrożenie. Niemniej jednak bardzo ważne jest, by w miarę możliwości, nie wyręczać takiej osoby całkowicie, lecz aktywizować ją na tyle, na ile pozwala stan zdrowia. Ogromnie ważne jest wsparcie psychiczne. Zachęcaj nie tylko do samodzielności, ale także do utrzymywania kontaktów towarzyskich.

Praktyczne wskazówki dla opiekunów osób starszych w domu

Aby zadbać o swojego podopiecznego, musisz przede wszystkim uwzględnić jego ograniczenia. Innej pomocy oczekuje osoba, która ma trudności z poruszaniem się, innej niedowidząca, niedosłysząca lub zmagająca się z demencją. Pamiętaj przy tym o szacunku. Kiedy osoba starsza zaczyna odczuwać, że wraz z wiekiem i chorobami traci swoją godność, może dojść do sytuacji, w których narazi swoje zdrowie, by tylko znów poczuć się osobą silną i samodzielną.

Jako opiekun osoby starszej zwróć uwagę na to, czy senior ma zaburzenia równowagi, zawroty głowy, które nie są wynikiem żadnego schorzenia. Może się okazać, że zażywane leki wywołują takie objawy uboczne i warto poruszyć ten temat z lekarzem prowadzącym.