Jesień życia rządzi się swoimi prawami. Senior często musi rezygnować z wielu wcześniejszych aktywności, pojawiają się także dolegliwości związane ze zdrowiem psychicznym oraz fizycznym. Jak zapewnić podopiecznemu odpowiednią rozrywkę? Czytanie książek pozwala choć na chwilę oderwać się od codziennych trosk. Dodatkowo korzystnie wpływa na umysł i chroni przed demencją oraz chorobą Alzheimera. Jak dobrać odpowiednie książki, tak aby rzeczywiście dostarczyć seniorowi rozrywki?

Dlaczego warto zachęcać seniorów do czytania?


Dla seniorów czytanie może być czymś więcej, niż jedynie rozrywką. Lektura wartościowych książek łagodzi dolegliwości psychiczne oraz poprawia ogólny stan umysłu. Jak jeszcze czytanie wpływa na stan zdrowia psychicznego seniora? Według licznych badań oddawanie się lekturze:

  • rozwija wyobraźnię,
  • pobudza kreatywność,
  • relaksuje,
  • pomaga w zapamiętywaniu i w problemach z koncentracją,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji i zachorowania na Alzheimera.

Jak dobierać odpowiednie książki dla seniora?

Dowiedz się jakie książki lubi Twój podopieczny

Poznanie preferencji seniora pomoże w wyborze odpowiedniej książki. Niektórzy od literatury obyczajowej wolą poradniki, inni książki historyczne lub kulinarne. A może Twój podopieczny ma ulubionego autora? Zatem, zajrzyj do biblioteczki seniora i zachęć go do czytania. To właśnie teraz w jego życiu nastał najlepszy czas na nadrabianie czytelniczych zaległości. Dodatkowo rozmowa na temat ulubionych książek to świetny sposób na aktywizację i zacieśnienie więzi z podopiecznym. 

Wybieraj książki z dużym drukiem

Czy wiesz, że aż co trzecia osoba w podeszłym wieku zmaga się z chorobą oczu?
Problemy ze wzrokiem skutecznie zniechęcają seniorów do czytania i pozbawiają ich wartościowej rozrywki i relaksu. Jako opiekun możesz temu zaradzić wybierając książki z dużym drukiem. 

Sprawdź literaturę dedykowaną seniorom

Obecnie powstaje coraz więcej książek, w których bohaterami są seniorzy. Przybliżają one problemy osób starszych, a tym samym motywują, bawią, wzruszają i dostarczają wiele przeżyć. Zwróć uwagę na fabułę książki. Jeśli tylko Twój podopieczny lubi literaturę obyczajową, wybierz takie historie, z którymi może się utożsamić – o miłości, przyjaźni, relacjach międzyludzkich i o tym, co w życiu ważne. 

Wybierz światowe bestsellery i pięknie wydane albumy

Istnieje pewien kanon książek- bestsellerów, które każdy powinien choć raz w życiu przeczytać. Należą do nich m.in.:

  • „Mały Książę” Antonine’a de Saint-Exupery’ego
  • „Świat Zofii” Josteina Gaardera
  • „Kto zabrał mój ser?” Spencera Johnsona

Książki te zmuszają do refleksji, wzruszają i motywują do pozytywnych zmian.
Jeśli Twój podopieczny cierpi na demencję lub chorobę Alzheimera wybierz albumy. Wielobarwne fotografie i obrazy pozytywnie wpływają na mózg oraz poprawiają samopoczucie.